/Files/images/врач.jpg

Медичне обслуговування в дошкільному навчальному закладі здійснюється відповідно до:

· Закону України «Про дошкільну освіту» (ст. 34);

· Положення про дошкільний навчальний заклад (п. 30 – 32, 40);

· Постанова кабінету Міністрів України від 14.06.2002№826 "Порядок медичного обслуговування дітей у дошкільних навчальних закладах",

· Спільний наказ МОН та МОЗУкраїни від 30.08.2005 № 432/496 "Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі",

· Статут дошкільного навчального закладу.

. Наказ МОЗ України від 24.03.2016№234 "Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів",

. Спільний наказ МОН та МОЗ України від 17.04.2016 №298/227 "Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчвльних закладах" (із змінами)

В закладі діти забезпечені постійним медичним обслуговуванням на безоплатній основі.

Медичне обслуговування дітей здійснюється штатним медичним персоналом:

- лікар-педіатр – Борсук Олена Юріївна

- сестра медична старша – Гомон Ольга Олександрівна.

У своїй роботі сестри медичні керуються чинним законодавством, нормативно-правовими актами органів охорони здоров’я, освіти та науки.

ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ВАЖКИХ ХВОРОБ?

1. Регулярно провітрюйте житлове приміщення, особливо вранці і ввечері. Частіше проводьте вологе прибирання.

2. Вирощуйте кімнатні рослини. Вони здатні протягом 24 годин поглинути до 87% забруднень з повітря, в тому числі бензол, трихлоротан, формальдегід та ін.

3. Не спалюйте самі й не дозволяйте спалювати іншим сміття та опале листя. Продукти згоряння є вкрай шкідливими як для людей,так і для довкілля.

4. Вживайте знежирене молоко, кефір, ряжанку, сир, овочі та фрукти, разом з тим зменшіть вживання тваринних жирів, м’яса, цукру.

5. Для пиття та приготування їжі водопровідну воду очищайте за допомогою побутового фільтру.

7. Не накопичуйте вдома надлишків хімічних препаратів (пральних порошків, хімреактивів, фарб, лаків, ліків, аерозолів тощо),особливо в поганих (пошкоджених, негерметичних) упаковках.Вони небезпечно забруднюють повітря у ваших квартирах, шкодять здоров’ю, а іноді стають причиною нещасть. Коли працюєте з токсичними речовинами, одягайте захисну маску, рукавички і добре провітрюйте приміщення.

8. Не сидіть перед працюючим телевізором ближче 2 метрів і довше 4 годин на день, бо це безумовно зашкодить вашому здоров'ю. Екран телевізора є слабким джерелом рентгенівського випромінювання.

9. Не затримуйтесь довго в зоні шкідливої дії радіоапаратури, мікрохвильових пічок.

10. Будьте уважними при купівлі дитячого одягу, іграшок, меблів, пластикового посуду. Багато з цих речей виготовлено з домішками шкідливих речовин.

11. По можливості, не користуйтеся приладами для дистанційного керування, стільниковими телефонами, а також електронними іграшками, які генерують сильні електромагнітні поля.

12. Відмовтесь від паління цигарок та вживання алкоголю.

Ентеровірусні інфекції - велика група гострих інфекційних захворювань, що характеризуються різноманітними клінічними проявами з ураженням центральної нервової системи, шлунково-кишкового тракту, шкірних покривів, м'язів.

До ентеровірусних інфекцій відносяться: герпангіна, ентеровірусна діарея, гострі респіраторні захворювання, серозний менінгіт, епідемічна міалгія, епідемічний геморагічний кон'юнктивіт, інфекційна екзантема, пухирчатка порожнини рота і кінцівок, поліоміелітоподобні захворювання, енцефаліт, перикардити і міокардити, енцефаломіокардіт новонароджених.

Інкубаційний період захворювання триває від 2 до 10 днів. Сприйнятливість людини до цих інфекцій висока. Найчастіше хворіють діти у віці від 3 до 10 років.

Захворювання частіше реєструється в літньо-осінній період.

Збудники ентеровірусної інфекції добре зберігаються у воді і ґрунті, при заморожуванні можуть виживати протягом декількох років, стійкі до дії дезінфікуючих засобів і гинуть при нагріванні до 45º С через 45-60 секунд.

Після перенесених ентеровірусних інфекцій утворюється стійкий імунітет проти певного виду збудника. Тому ентеровірусної інфекцією людина може хворіти кілька разів за своє життя. Так само ця особливість не дозволяє розробити вакцину.

Джерелами інфекції є хворі з клінічними проявами захворювання і носії протягом декількох тижнів і місяців. Найбільш інтенсивно збудник виділяється в перші дні хвороби.

Зараження ентеровірусними інфекціями відбувається кількома шляхами: через забруднені предмети навколишнього середовища (іграшки, столовий посуд), воду з децентралізованих джерел (річки, озера, джерела), продукти харчування, повітря (при кашлі, чханні) від хворої людини до здорової, від хворого або носія ентеровірусної інфекції до здорового при недотриманні правил особистої гігієни.

Основними заходами профілактики ентеровірусних інфекцій є санітарно-гігієнічні заходи, а саме:

- мити руки після відвідування туалету, прогулянки на вулиці, перед прийомом їжі;

- вживати воду тільки кип'ячену або розфасовану в заводську упаковку;

- неприпустимо використання для пиття воду з відкритих джерел водопостачання (річка, озеро, джерело).

З метою попередження ускладнень перебігу захворювання не менш важливе значення має звернення до дільничного лікаря (педіатра, терапевта), які зможуть встановити своєчасно діагноз і надати кваліфіковану допомогу.

/Files/images/illustration-of-a-pediatrician_small.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 1167